Jak powstają żylaki? Pierwsze objawy

Żylaki to problem, z którym zmaga się wiele osób. Często może to być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, na które, niestety, nie ma się wpływu. Jednak w większośći przypadków do powstawania żylaków przyczyniamy się sami – poprzez siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie czy brak ruchu. Oprócz tego, że szpecą nogi, mogą też zagrażać zdrowiu albo życiu – dlatego obowiązkowe jest podjęcie leczenia żylaków najszybciej jak to możliwe.

Pierwsze objawy żylaków mogą być niepozorne i nieoczywiste. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to m.in. sine zmiany na skórze, skurcz łydek, ból nóg, opuchlizna i obrzęki nóg czy uczucie ciężkości. Do ich powstawania przyczynia się przede wszystkim zaburzony odpływ krwi z kończyn dolnych. Problem dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, a ryzyko wystąpienia żylaków rośnie z wiekiem.

Zakrzepica żył a żylaki

Sporo osób myli pojęcie zakrzepicy żył a żylaków. Są to jednak dwie odmienne choroby. Żylaki – poszerzenie i wydłużenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona inny niż zazwyczaj przebieg. Najczęściej występują wraz z nasilającym się w ciągu dnia uczuciem ciężkości i obrzękiem nóg, jak też może pojawić się swędzenie skóry oraz nocne skurcze mięśniowe. Widoczne są w postaci miękkich sinawych uwypukleń skóry w miejscu przebiegu żył. Dolegliwość ta może się nasilać u kobiet podczas miesiączki.

Natomiast zakrzepica żylna polega na tworzeniu się zakrzepów krwi w żyłach nóg – rozpoczyna się w mięśniach łydek i stamtąd rozprzestrzenia się ku górze, do uda. Czasami przedostaje się nawet do miednicy czy jamy brzusznej. Ta choroba wymaga niezwłocznej interwencji lekarza.

beautiful legs on grey couch

Żylaki nóg – leczenie domowe

Powinniśmy dbać o siebie przez cały czas chcąć uniknąć wielu chorób, w tym też zakrzepicy żył czy problemu z żylakami. To, co najbardziej wpływa na pojawianie się żylaków i czego powinniśmy unikać:

  • Siedzący tryb
  • Niezdrowe odżywianie
  • Brak ruchu
  • Nadwaga
  • Buty na obcasie
  • Papierosy i alkohol

Jeśli jednak problem już się pojawił, trzeba zacząć leczenie. Aczkolwiek wizyta u lekarza nie jest obowiązkowa. Na początek wystarczą domowe sposoby na żylaki. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań są zioła, które redukują powstałe już obrzęki i zmniejszają możliwość powstania nowych. Mogą występować w różnych postaciach, od maści i płynów do tabletek. Jest to na przykład koszyczek amiki, wyciąg z kasztanowca, liść oczaru czy kwiat nagietka.

Kolejnym sposobem jest leczenie stopniowanym uciskiem. Polega to na tym, że wywierany ucisk zmniejsza się w kierunku pachwiny. Dzięki temu zmniejsza się średnica żyły i obrzęki, a także zwiększa się  prędkość przepływu krwi w naczyniach żylnych. Do tego leczenia stosowane są opaski, czyli bandaże, oraz rajstopy elastyczne. Zaletą tej metody jest łatwość w stosowaniu oraz dostępność.

Skleroterapia i leczenie operacyjne żylaków

Niestety, domowe i powszechnie dostępne sposoby nie zawsze się sprawdzają – czasami jest już na to zwyczajnie za późno i nogi wymagają pomocy specjalisty. Jak zatem leczyć żylaki, gdy są w zaawansowanym stopniu? Skutecznym sposobem jest skleroterapia. Odbywa się to za pomocą wstrzyknięcia do poszerzonej żylakowato żyły substancji, która uszkadza śródbłonek i tym prowadzi do powstania reakcji zapalnej i zarośnięcia naczynia. Przed wykonaniem tego zabiegu potrzeba to jednak skonsultować z lekarzem, gdyż są pewne przeciwskazania.

Chirurgiczne leczenie wskazane jest w przypadku takich objawów jak: nawracające zapalenia żylaków, powikłania w postaci owrzodzeń, krwotoki z żylaków, rozległe zmiany powodujące poważny defekt kosmetyczny. Operacja, w zależności od zaawansowania choroby, może polegać na całkowitym albo częściowym usunięciu jednej z żył powierzchownych, podwiązaniu żył przeszywających czy też na usunięciu poszczególnych żylaków.

Należy pamiętać o tym, że każdy przypadek choroby jest inny. Przed podjęciem się leczenia żylaków trzeba omówić to z lekarzem, który dobierze najlepszą, najskuteczniejszą metodą. Nawet jeśli teraz nie mamy żylaków, to warto na co dzień unikać tego, co może je spowodować w przyszłości.

Rate this post