Wypełniacze skórne (z ang. Dermal fillers) to substancje służące do korekcji ubytków skóry, zmarszczek, wypełniania innych wgłębień w skórze czy powiększania ust. Po raz pierwszy zostały zastosowane w 1893 roku przez Neuberga, który zastosował wówczas autologiczne komórki tłuszczowe do wypełnienia ubytków na twarzy. W kolejnych latach próbowano stosować wypełniacze na bazie parafiny czy silikonu, jednak okazały się one niebezpieczne dla zdrowia pacjentów. Od 1891 roku rozpoczęto stosowanie kolagenu bydlęcego, zgodnie z aprobatą FDA, jednak ten materiał okazał się być immunogenny. Obecnie stosuje biomateriały, które są dobrze tolerowane przez tkanki biorcy, nie wywołują reakcji alergicznych oraz wywołują pożądany, naturalny efekt kosmetyczny. Jednak wciąż nie znaleziono wypełniacza idealnego, który byłby odpowiedni dla każdego pacjenta, wolny od jakikolwiek skutków ubocznych.

Podział wypełniaczy skórnych

Pod względem okresu utrzymywania się w skórze:

  • wypełniacze trwałe (silikonowe – Bioplastique, akrylowe – Artefill, Derma-live, Aquamid, Bioalcamid, teflonowe – Goretex, hydroksyapatytowe –Radiance, Radiesse)
  • wypełniacze semi-pernamentne (akrylowe – Artecoll, hydroksyapatytowe – Radiesse
  • wypełniacze czasowe (wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego Restylane, Restylane Touch, Macrolane, Juvederm,  wypełniacze kolagenowe, które dzielimy z kolei:

          – na bazie kolagenu bydlęcego (Zyderm, Zyderm II, Zyplast, Resoplast)  

          – kolagenu świńskiego (Fibrel, Evolance)

          – kolagenu ludzkiego allogenicznego (Cosmoderm, Cosmoplast)

          – kolagenu ludzkiego autologicznego (Autologen)

Pod względem pochodzenia:

  • wypełniacze naturalne (ksenogeniczne – z tkanek zwierzęcych), allogeniczne (z tkanek ludzkich obcych) oraz autologiczne (z tkanek własnych)
  • wypełniacze syntetyczne

Pod względem konsystencji:

  • wypełniacze półpłynne, np. Restylane
  • wypełniacze  ukształtowane (wszczepy) np. GoreTex

Jak działają wypełniacze skórne?

Wypełniacze skórne pozwalają nie tylko  zmniejszyć głębokość zmarszczek, przywracając skórze młody wygląd, ale również umożliwiają powiększenie piersi, pośladków czy ust. Najczęściej wypełniacze skórne aplikuje się w obszarze: twarzy, nosa, ust, dekoltu czy dłoni.  Duża zaletą zabiegów z wypełniaczami jest fakt, że można je swobodnie łączyć z laserem frakcyjnym oraz bezpiecznym liftingiem Zaffiro.

Jak wygląda zabieg aplikacji wypełniaczy skórnych?

Sam zabieg trwa około 30 minut i nie jest szczególnie skomplikowany. Około godzinę przed planowaną iniekcją wypełniacza należy znieczulić obszar skóry, który będzie poddany zabiegowi. W tym celu stosuje się krem znieczulający (najczęściej Emla), który należy rozprowadzić cienką warstwą na powierzchni skóry. Iniekcję wypełniacza wykonuje się cienka igłą, aby uniknąć widocznych śladów po wkłuciach. Lekarze nie wymagają wykonywania testów alergicznych przed aplikacją wypełniacza skórnego (jedynie niektóre typy wypełniaczy kolagenowych wymagają wykonania testów uczuleniowych). Warto również pamiętać, że trzy dni przed zabiegiem nie wolno zażywać aspiryny i innych leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwzapalnych.

Jakie są zalecenia przed i po zabiegiem?

Zarówno tydzień przed jak i po zabiegu należy unikać agresywnych zmian temperatury (komory zimna, sauna, solarium).  Bardzo ważne jest zrezygnowanie z leków spowalniających agregację płytek krwi (krzepliwość), ponieważ ich stosowanie może spowodować nadmierne krwawienie i powstawanie krwiaków w trakcie zabiegu. Jeśli pacjentka decyduje się na zabieg powiększania ust to profilaktycznie (trzy dni przed i po zabiegu) powinna stosować doustnie tabletki leku Heviran, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się opryszczki. Po zabiegu nie zaleca się nakładać makijażu przez około 12 godzin. Wielu lekarzy zaleca także unikania nadmiernej mimiki twarzy przez 48 godzin, aby nie doprowadzić do samoistnego przesunięcia się wypełniacza skórnego.

women_s portrait outdoors

Jakie są wskazania do zastosowania wypełniaczy skórnych?

Ogólnymi wskazaniami są zabiegi wypełniania zmarszczek oraz pełna wolumetria twarzy, czyli korekcja owalu twarzy i modelowanie okolicy jarzmowej.  Bardzo często stosuje się też wypełniacze skórne to rewitalizacji i nawilżenia skóry w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Wiele osób decyduje się na zastosowanie wypełniacza do powiększenia ust, piersi, a nawet korekcji kształtu nosa. Lekarze zalecają stosowanie wypełniaczy do bezpiecznego korygowania kształtu  żuchwy czy brody.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania wypełniaczy?

Przede wszystkim nie należy używać wypełniaczy u osób, u których stwierdzono alergię na konkretny materiał z  którego wykonano dany wypełniacz skórny. Innymi przeciwwskazaniami jest stan zapalny, trądzik, opryszczka czy infekcja w obrębie skóry, w której wykonana ma być iniekcja. Lekarze odradzają wykonywanie tego typu zabiegów osobom, które posiadają genetyczna skłonność do tworzenia się blizn przerostowych czy cierpią na choroby o podłożu autoimmunologicznym. Oczywiście przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres karmienia piersią.

Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania wypełniaczy?

Aplikacja wypełniacza skórnego to zabieg, który może wiązać się z mniej lub bardziej uciążliwymi komplikacjami. Bardzo często po iniekcji pojawia się krwawienie w miejscu wkłucia oraz przemijający obrzęk i zaczerwienie skóry. Towarzyszyć im może lekkie uczucie bólu, które mija w ciągu 2-3 dni.

Rate this post