Budowanie więzi z nowo narodzonym dzieckiem to długi i bardziej skomplikowany proces niż może nam się wydawać. Niemowlę poznaje świat swoimi zmysłami – poprzez dźwięk, smak, dotyk czy zapach.

Odpowiedni rozwój dziecka miesiąc po miesiącu niewątpliwie jest priorytetem wszystkich rodziców. Sen noworodka rządzi się swoimi prawami. Maluch tuż po urodzeniu przesypia około 20 godzin na dobę, budząc się zazwyczaj tylko na czas posiłku.W pierwszych miesiącach życia dziecka jego dieta nie stanowi dla nas zmartwienia – jej podstawą jest karmienie piersią a maluch prawie zawsze chętnie je i nie wybrzydza.

Swędzenie skóry może być o wiele bardziej dokuczliwe niż ból

Nie jest groźna, choć wygląda nieestetycznie . Ciemieniucha, bo o niej właśnie mowa, jest jedną z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego.

Skóra maluszka nie zawsze jest idealnie gładka i jednolita niczym aksamit.

Swędzenie skóry może być o wiele bardziej dokuczliwe niż ból. Przyczyn może być mnóstwo, poczynając od reakcji alergicznych, poprzez często występującą pokrzywkę, choroby zakaźne, na atopowym zapaleniu skóry kończąc. Nie wszystkie z tych dolegliwości są dokuczliwe dla naszego maluszka, ale jeśli zaobserwujemy, ze dziecko się drapie, możemy mu ulżyć stosując kilka sprawdzonych sposobów .

Po wyjściu z gabinetu lekarskiego w aptece zaopatrujemy się we wszystkie niezbędne leki i preparaty. Nie zaczną one jednak działać natychmiastowo. Do tego czasu możemy starać się ulżyć maluszkowi, choćby przez odpowiednią pielęgnację. Zmieniona chorobowo skóra jest zazwyczaj dość mocno przesuszona, pamiętajmy więc o nawilżaniu i natłuszczaniu jej emolientami, przy czym zasada „im więcej, tym lepiej” nie ma tu zastosowania. Gruba warstwa preparatu może bowiem utrudniać naturalne procesy chłodzenia skóry a przez to nasilać świąd. Z tego samego powodu, jeśli tylko temperatura w pomieszczeniu na to pozwala, powinniśmy unikać zbyt wielu warstw odzieży, które mogą dodatkowo zwiększać dyskomfort malucha. Pamiętajmy też, że kąpiel może wiązać się dla dziecka z dodatkowym swędzeniem skóry. Obserwujmy więc jego reakcję i jeśli tak się dzieje – ograniczmy ilość kąpieli do niezbędnego minimum, myjmy malucha w dość chłodnej wodzie i stosujmy olejki i emolienty, które nie będą dodatkowo wysuszać skóry. Podobnie sprawa ma się z suszeniem- używajmy miękkich ręczników, możemy też stosować ręczniczki jednorazowe, by wyeliminować przenoszenie się bakterii.

Rate this post