Obrzęk powstaje wtedy, gdy w tkankach dochodzi do nieprawidłowego nagromadzenia płynu surowiczego. Obrzęki mogą powstać np. w jamie brzusznej, w czasie przebiegu chorób wątroby lub chorób nowotworowych. Mogą też powstać przy postępującej niewydolności nerek. Osobną kategorią są obrzęki limfatyczne. We wczesnej fazie obrzęki uogólnione mogą być niewidoczne. Czasem powstają np. u kobiet w ciąży, albo w okresie napięcia przedmiesiączkowego.

Jak powstają obrzęki limfatyczne?

Obrzęki limfatyczne powstają czasem w przebiegu niewydolności mięśnia sercowego, zaawansowanej niewydolności nerek, niedożywieniu lub chorobach tarczycy. Celem badań diagnostycznych jest wykrycie schorzenia, któremu te obrzęki towarzyszą. Lekarz wtedy zwraca uwagę na lokalizację i charakter obrzęków. Nalana twarz i uogólnione obrzęki mogą sugerować niewydolność nerek.

Obrzęk kończyn, połączony z dusznością i łatwym męczeniem się występuje w zaawansowanej niewydolności mięśnia sercowego. Obrzęk np. jednej tylko ręki lub nogi występuje wtedy, gdy dochodzi do zablokowania naczyń limfatycznych w tej właśnie kończynie. Obrzęki limfatyczne występują także jako efekt leczenia operacyjnego. Prawie w każdym przypadku leczenie stanowią leki moczopędne, ale czasem chory może wymagać diagnozowania.

Kiedy w tkankach nagromadzi się nieprawidłowo płyn surowiczy, powstaje obrzęk. Zatem dla prawidłowego leczenia – usuwania obrzęków – potrzebne jest wykrycie schorzenia, któremu te obrzęki towarzyszą. Czasami potrzebne jest badanie laboratoryjne, radiologiczne lub inne w celu rozpoznania bądź potwierdzenia schorzenia. Wizualnie naciśnięcie obrzękniętego miejsca na nodze tylko czubkiem palca pozostawia ślad w postaci zagłębienia.

Zdarzają się obrzęki jako efekt uboczny operacji, np. węzłów chłonnych i te mijają na ogół bez konieczności interwencji lekarza. Są to obrzęki limfatyczne. Czasami trzeba interweniować – najczęściej kurację stanowią leki moczopędne (przy niewydolności mięśnia sercowego i pojawiających się obrzękach). Bywa, że w przebiegu chorób wątroby czy raka jajnika w jamie brzusznej gromadzi się płyn, który lekarz usuwa przez nakłucie specjalną igłą i to usuwa obrzęki uogólnione.

                                                                    obrzeki-limfatyczne

Obrzęki na nogach – co robić?

Gdy pojawiają się obrzęki na nogach, trzeba odpoczywać nawet kilka razy w ciągu dnia, unosząc nogi powyżej poziomu serca. Przy obrzęku ręki po mastektomii trzeba wykonywać ćwiczenia tej ręki, przy zastojach płynu w płucach należy spać w pozycji półsiedzącej. Na pewno też należy ograniczyć spożycie alkoholu. Czasem obrzęki powiek to uczulenie na stosowane kosmetyki, wtedy trzeba je zmienić a na powieki przyłożyć zimne okłady albo okłady z herbaty.

Obrzęki powstają wtedy, gdy w tkankach dochodzi do nieprawidłowego nagromadzenia płynu surowiczego. Obrzęk może powstać np. po użądleniu przez pszczołę, osę, pająka. Powstaje wtedy poza miejscem użądlenia i powoduje świąd, czasem zaburzenia oddechu. Trzeba wtedy np. przyłożyć zimny okład, obmyć ranę mydłem i wodą. Znamy także obrzęki limfatyczne lub naczyniowe.

Obrzęki mogą być wywołane przez niektóre hormony, powstają również w przebiegu niewydolności nerek, w niedożywieniu czy chorobach tarczycy. Lekarz zwraca uwagę na lokalizację i charakter obrzęków. Np. „nalana twarz” i uogólnione obrzęki mogą sugerować niewydolność nerek. Obrzęki kończyn dolnych w połączeniu z dusznością i łatwym męczeniem się występują w niewydolności mięśnia sercowego.

Obrzęk występujący np. tylko na jednej ręce lub nodze występuje wtedy, gdy dochodzi do zablokowania naczyń limfatycznych i są to obrzęki limfatyczne. Obrzęki mogą występować u alkoholików, u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, czasem u chorych leczonych preparatami hormonalnymi.

Rate this post