Wypełniacze syntetyczne to wysoce elastyczne materiały biopolimerowe (najczęściej o konsystencji żelu), które są stosowane do zabiegów wygładzania zmarszczek, korygowania kształtu twarzy czy uzupełnienia ubytków skórnych. Większość z nich zapewnia trwałe efekty, dzięki czemu większość zabiegów z ich udziałem jest przeprowadzana tylko jednorazowo. Chociaż są wykonane ze sztucznych materiałów cechują się wysoką biozgodnością i rzadko wywołują reakcję immunologiczne u pacjentów.

Popularne wypełniacze syntetyczne

  • Aquamid

Aquamid to nowatorski materiał wypełniający stosowany do redukcji zmarszczek oraz korekcji defektów skóry i ubytków tkanek.  Należy do wypełniaczy trwałych, dlatego efekty zabiegów z zastosowaniem Aquamidu nie zanikają wraz z upływem czasu. Pod względem chemicznym Aquamid to przezroczysty żel zawierający 97,5 % wody i 2,5% poliakrylamidu. Jego zaletami jest relatywnie mały ból, który towarzyszy aplikacji, dlatego w jego przypadku bardzo rzadko stosuje się kremy znieczulające skórę przed zabiegiem. Wstrzyknięcie materiału nie powoduje również tworzenia się pod skórą grudek i nierówności.

  • ArteColl

Jest to połączenie jednorodnej mieszaniny mikrosfer polimetakrylanu metylu z zawiesiną kolagenu bydlęcego w stosunku 1:3. Mikrosfery polimeru mają wielkość około 32-40 mikrometrów i cechują się gładką powierzchnią. Artecoll zawiera w swoim składzie również 0,3% lidokainy o działaniu znieczulającym. Efekty uzyskane za pomocą tego materiału są stosunkowo trwałe i utrzymują się nawet do 4 lat.

  • ArteFill

Podobnie jak ArteColl zawiera kolagen, lidokainę w mikrosferach polimetakrylanu metylu. Jednak należy do grupy wypełniaczy nieabsorbowanych, czyli trwałych. Z tego względu efekty zabiegów z wypełniaczem ArteFill można cofnąć jedynie przez  operację chirurgiczną, podczas której zostają usunięte mikrosfery.  Najczęściej jest stosowany do korekcji fałd nosowo-wargowych oraz zmarszczek pojawiających się w linii uśmiechu.

  • GoreTex

Jest to wypełniacz syntetyczny stworzony na bazie porowatego politetrafluoroetylenu (teflonu). Niestety jego aplikacja stwarza wiele trudności, ponieważ występuje w postaci skręconych nici, które mogą być wyczuwalne pod skórą. Podobnie jest ArteFill jest on wypełniaczem trwałym, który dodatkowo dzięki swojej budowie wiążę się z otaczającymi go tkankami. Najczęściej jest stosowany do wypełnienia warg, modelowania grzbietu nosa i korekcji kształtu brody.

  • Radiesse

Należy do rodziny semi-pernamentnych wypełniaczy, których efekty utrzymują się do 5 lat.  Bardzo często jest stosowany w zabiegach wypełniania zmarszczek. Wypełniacz ten został stworzony na bazie hydroksyapatytu (syntetyczna postać wapnia CaHa) zawieszonego w syntetycznej zawiesinie sodu karboksymetylo celulozy. Zaletą Radiesse jest możliwość wypełnienia nawet bardzo głębokich zmarszczek. Co więcej wykazano, że materiał ten stymuluje naturalna odbudowę włókien kolagenowych.

Jak przebiega zabieg z wypełniaczami syntetycznymi?

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie skóry pacjenta. U pacjentów wrażliwych na ból można następnie zastosować specjalny krem znieczulający, jednak większość wypełniaczy syntetycznych zawiera już w składzie substancję znieczulającą – lidokainę. Wypełniacz jest aplikowany w wybrane miejsce podskórnie z zastosowaniem cienkiej igły. Natychmiast po iniekcji, lekarz dokładnie modeluje kształt wstrzykniętego materiału, wykonując delikatny masaż. Całość zabiegu trwa około 30 minut.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Lekarze zalecają, aby około tydzień przed planowanym wszczepieniem wypełniacza zrezygnować z sauny oraz solarium. Należy również zaprzestać stosowania leków przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych, a także preparatów zawierających aspirynę lub witaminę C.

Efekty zabiegu

Wypełniacze syntetyczne należą do grupy wypełniaczy trwałych lub semi-pernamentnych, dzięki temu ich efekty są trwałe. Nie są wchłaniane przez organizm, dzięki czemu nie jest konieczne powtarzanie zabiegów. Pozwalają na bezpieczne wypełnienie skóry i przywrócenie prawidłowej gęstości skóry.

women_s portrait on sunny background

Jakie są zalecenia po zabiegu aplikacji wypełniaczy syntetycznych?

Przede wszystkim należy utrzymywać ślady po wkłuciach w szczególnej czystości i nie dotykać bez potrzeby. Warto przez dwa pierwsze dni zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego oraz solarium, a także unikać nadmiernych wahań temperatury (sauna, solarium, łaźnia parowa).

Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania wypełniaczy syntetycznych?

Zabieg nie jest możliwy, jeśli u pacjenta zostanie stwierdzona nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu (również lidokainę). Lekarza odradzają zabieg osobom, które cierpią na skłonność do tworzenia się blizn i przerostów. Nie wolno dokonywać zabiegu w przypadku stanów zapalnych skóry, wysypek czy wykwitów skórnych. Warto również wiedzieć, że nie wolno łączyć aplikowania wypełniaczy syntetycznych na bazie kolagenu zwierzęcego z prowadzeniem terapii odczulającej na mięso bydlęce.

Jakie mogą być skutki uboczne zabiegu?

Bardzo często po zabiegu pojawia się opuchnięcie i zaczerwienienie obszaru skóry, w którym wykonano iniekcję. Widoczne mogą być również ślady po wkłuciach czy niewielkie krwiaki. Pojawiać się mogą również delikatne objawy bólowe. Lekarze zalecają w pierwszych dniach stosowanie zimnych okładów, które przynoszą miejscową ulgę. Należy również unikać przez 2-3 tygodnie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Rate this post