Wypełniacze kolagenowe

Są to substancje płynne na bazie naturalnego białka skóry – kolagenu, które pozwalają na uzupełnienie jego niedoborów w skórze. Zazwyczaj preparaty takie tworzy się na bazie wysoko oczyszczonego kolagenu zwierzęcego. Na rynku obecnie wyróżnia się trzy typy wypełniaczy kolagenowych: bydlęce, świńskie oraz ludzkie (również ten otrzymywany bioinżynieryjnie). Wypełniacze kolagenowe najczęściej są stabilizowane aldehydem glutarowym, co zwiększa ich trwałość oraz umożliwia korekcję nawet głębokich bruzd skórnych.

Popularne wypełniacze kolagenowe

  • Zyderm

Jest to jeden z pierwszych wypełniaczy kolagenowych stworzony przez firmę Collagen Corporation. Występuje w dwóch odmianach: Zyderm I, który zawiera 25% kolagenu cielęcego i 0,3% lidokainy oraz Zyderm II stworzony na bazie aż 50% kolagenu cielęcego i 0,3% lidokainy. Do usuwania płytkich zmarszczek i rewitalizacji skóry stosuje się preparat o uboższym stężeniu kolagenu. Do wypełniania głębokich nierówności stosuje się preparat Zyderm II. Analogicznymi preparatami są Zyplasm oraz Resoplast.

  • CosmoDerm

Jest to wypełniacz na bazie kolagenu ludzkiego, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejszy dla pacjenta i wywołuje zdecydowanie mniej reakcji alergicznych oraz autoimmunologicznych.  CosmoDerm występuje aż w trzech rodzajach: Cosmoderm1 (stosowany do wypełniania powierzchownych zmarszczek) , CosmoDerm2 (wypełnianie zmarszczek średniej głębokości) oraz CosmoPlast (stosowany do redukcji bardzo głębokich zmarszczek czy blizn). Seria tych wypełniaczy kolagenowych może być również stosowana do powiększania ust.  Wadą CosmoDermu jest przede wszystkim jego cena, ponieważ jest on syntezowany z ludzkich tkanek. Jednak jest on idealną alternatywą dla osób uczulonych na kolagen zwierzęcy.

  • Dermalogen

Jest to wypełniacz kolagenowy stworzony na bazie kolagenu pozyskiwanego ze zwłok. Jego efekty podobnie jak innych wypełniaczy tego typu są nietrwałe (utrzymują się do 3-4 miesięcy). Ponieważ jest to materiał o wysokim stopniu biozgodności nie jest wymagane przeprowadzanie testów alergicznych przed aplikacją wypełniacza. Jego wadą jest wysoka cena, bolesność podczas ostrzykiwania oraz wysoka cena.

  • Autologen, Isolagen

Są to własnopochodne wypełniacze kolagenowe stworzone na bazie skóry pacjenta.  Są rzadko stosowane (w Polsce wciąż nie są jeszcze dostępne).  Ponieważ ich bazą jest własna tkanka są one całkowicie bezpieczne dla pacjenta, jednak koszt uzyskania takiego wypełniacza kolagenowego jest horrendalny.

Dla kogo zalecane są wypełniacze kolagenowe?

Zastrzyki z płynnym kolagenowym są polecane przede wszystkim kobietom, u których widoczne zaczynają być objawy starzenia. To właśnie wtedy w skórze pojawiają się niedobory kolagenu i dochodzi do dezintegracji wiązań kolagenu. Efektem tych przemian są właśnie zmarszczki. Iniekcje płynów wypełniaczy kolagenowych pozwalają uzupełnić pojawiające się niedobory kolagenu w skórze i poprawić jakość oraz zwartość struktury skóry Najczęściej wypełniacze kolagenowe stosuje się do redukcji zmarszczek oraz eliminacji blizn potrądzikowych.

blushing female portrait

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem wypełniacza kolagenowego?

Sam zabieg iniekcji jest bardzo prosty i nie wymaga stosowania specjalnego znieczulenia, Większość wypełniaczy kolagenowych zawiera już w swoim składzie substancję o takim działaniu (najczęściej lidokainę). Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu obszaru skóry, który będzie poddany zabiegowi lekarz przystępuje do wstrzyknięcia wypełniacza kolagenowego. Podczas aplikacji, lekarz precyzyjnie dokonuje wkłuć i aplikuje wybrany preparat.  Podczas zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort związany z ukłuciem oraz delikatne uczucie pieczenia.

Jakie są efekty zabiegu?

Efekty działania wypełniaczy kolagenowych są widoczne natychmiast po zabiegu. Jednak na efekt końcowy najczęściej trzeba poczekać około 7 dni, kiedy całkowicie zejdzie opuchlizna i znikną zaczerwienienia. Skóra staje się zdecydowanie gładsza, zmarszczki zostają spłycone. Co więcej zainicjowany zostają naturalne procesy odbudowy kolagenu, a cera odzyskują utraconą świeżość i młodzieńczy wygląd pl.wikipedia.org. Wypełniacze kolagenowe pozwalają również uatrakcyjnić wygląd ust i nadać im pełnego kształtu. Efekty zabiegu, z zależności od stężenia zastosowanego kolagenu efekt utrzymują się od 6 tygodni do 5 miesięcy.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Aplikacji wypełniacza nie wolno wykonywać u osób ze stwierdzoną alergią na jakikolwiek składnik wypełniacza (również na lidokainę). Oczywiście zabieg nie może być wykonany, jeśli na wybranym obszarze skóry stwierdzono stan zapalny lub infekcję na tle grzybiczym, wirusowym czy bakteryjnym. Zabieg wypełniania skóry nie powinien być również wykonywany u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.

Jakie są skutki uboczne zabiegu?

Przede wszystkim należy liczyć się  chwilowymi śladami po wkłuciach oaz opuchlizną i zaczerwienieniem skóry. Stan ten mija zazwyczaj w ciągu pierwszych dni. Jeżeli pacjent przestrzegał zaleceń przed zabiegiem nie powinny się pojawić żadne komplikacje lub infekcje. Należy pamiętać o unikaniu nadmiernego dotykania twarzy po zabiegu, a także zmniejszyć przez pierwsze dni intensywność wysiłku fizycznego oraz zrezygnować z wizyt w saunie i solarium.

Rate this post