Skuteczne metody odchudzające  znajdują się w polu zainteresowania prawie każdej kobiety. Niestety problem ten dotyczy głównie osób, które cierpią na otyłość, a od utraty kolosalnej ilości zgromadzonych kilogramów zależy ich zdrowie i życie. Pacjenci cierpiący na tą z pozoru banalną dolegliwość nie są w stanie zmienić swoich nawyków żywieniowych lub upośledzony metabolizm działa bardzo wolno, uniemożliwiając spalenie tkanki tłuszczowej. W takich przypadkach konieczne jest dołączenie kuracji farmakologicznej. Jednym z najbardziej odpowiednich leków jest Xenical, który pomaga efektywnie osiągnąć zdrową wagę i zmniejszyć ryzyko pojawienia się groźnych chorób.

Skala otyłości w Polsce

W Polsce ponad jedna czwarta społeczeństwa cierpi na otyłość, która jest definiowana jako patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. U kobiet prób otyłości to stan, w którym tkanka tłuszczowa przekracza 25% całkowitej masy ciała, u mężczyzn próg jest niższy i wynosi 20%. Wraz ze zmianą trybu życia na mniej aktywny oraz spożywania wysoko przetworzonego jedzenia, problem otyłości nasila się. Obecnie już wielu specjalistów określa skrajną nadwagę jako chorobę cywilizacyjną.

Najczęstszą przyczyną otyłości jest przejadanie się i dostarczanie organizmowi zbyt dużych ilości energii, które nie mogą zostać przetworzone, więc zostaje skumulowane w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Nadwadze sprzyja również całkowity brak aktywności fizycznej. Coraz więcej osób spędza swój wolny czas przed telewizorem lub komputerem, co gorsza w towarzystwie kalorycznych przekąsek lub piwa.

Na otyłość wpływają również czynniki genetyczne. Informacja genetyczna zapisana w naszych genach kryje informacje o fizjologicznych procesach regulacji masy ciała. Naukowcy twierdzą, że za otyłość odpowiadają mutację wielu genów, najczęściej tych związanych z regulacją pobierania i przetwarzania energii pochodzącej z pożywienie oraz poziomem przemiany materii. Udowodniono, że wiele leków, zwłaszcza antydeprasantów czy kortykosteroidów wpływa na większe ryzyko pojawienia się otyłości. Również sama depresja czy inne zaburzenia nastroju mogą przyczyniać się do powstawania nadwagi. Chorzy łączą z jedzeniem swoją jedyną przyjemność życiową. W przypadku czynników psychologicznych kilka spotkań z psychoterapeutą powinno pomóc zwalczyć siłą sprawczą otyłości.

Bardzo mała część pacjentów chorych sama daje sobie radę, aby pokonać chorobę. Bardzo ważne jest wsparcie otoczenia i całkowita zmiana swojego życia. Szansę na sukces w dużym stopniu zwiększa włączenie odpowiedniej kuracji farmakologicznej.

bowl of delicious strawberries

Skutki nadwagi

Obecnie otyłość traktowana jest jako choroba epidemiologiczna, która może stanowić zagrożenie cywilizacyjne dla wysoko rozwiniętych państw. Pojawienie się otyłości jest skorelowane z wystąpieniem w przyszłości takich schorzeń jak: cukrzyca typu 2, wylewy, zatory, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, a nawet nowotwór.  Skrajna otyłość może nawet spowodować trwałe kalectwo.

                                          

Leczenie otyłości

Pozbycie się otyłości wymaga bardzo silnej woli i całkowitego zmienienia swoich nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Pierwszym krokiem  prowadzącym do wykreślenia nadwagi z życia jest wprowadzenie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Należy unikać spożywania tłustych i wysoko przetworzonych dań, typu: pizza, Fast-foody, pieczone w głębokim oleju mięsa. Zastępuje się je dużą, codzienną dawką warzyw i owoców, grillowanym mięsem. Wskazane jest także picie ok. 1.5 litra wody niegazowej na dobę. Następnie do prawidłowej diety trzeba dołączyć ćwiczenia oraz inne formy aktywności fizycznej. Z początku warto wybrać mało obciążający trening, szczególnie w przypadku dużej nadwagi.

Jeżeli otyłość jest długoletnia, a pacjent już niejednokrotnie podejmował próby spalenia tłuszczu  to konieczne jest dołączenie jeszcze jednego ogniwa w postaci leczenia farmakologicznego. Lekiem, który cechuje się najwyższą skutecznością jest Xenical. Wpływa on na procesy metaboliczne tłuszczy, powodując zmniejszoną absorpcję tych związków organicznych z układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach dotyczących wysokiego stopnia otyłości wymagany jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu części żołądka, ponieważ nie byłby on w stanie sam się skurczyć.

Jeżeli cierpisz na otyłość to zapamiętaj, że najważniejszy jest regularny i stabilny spadek kilogramów. Zbyt szybka utrata tkanki tłuszczowej może nie być długotrwała i wystąpi efekt jo-jo. Powolny czas kuracji pozwala pacjentowi przywyknąć do nowego stylu życia, co skutkuje tym, że po zakończeniu leczenia farmakologicznego, osoba wciąż praktykuje wypracowane przez ten czas nawyki i zwyczaje.

Rate this post