Czy krew w moczu może oznaczać chorobę?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zdrowa osoba, wraz z moczem wydala z organizmu aż 3 tysiące czerwonych krwinek na dobę. Zdarza się jednak, że ta liczba jest przekraczana. Mówi się wówczas o krwiomoczu. Za tym objawem mogą się kryć poważne choroby, dlatego nie powinno się go bagatelizować.

Krwiomocz można podzielić na dwa rodzaje: taki, który zmienia barwę moczu oraz taki, który jest niewidoczny gołym okiem, a dopiero pod mikroskopem. Obecność krwi w moczu może powodować zmianę jego odcienia od różowego do brązowego i wystarczy tylko 1ml krwi, by zmienić jego kolor. Krew w moczu może pochodzić z nerek, a także z każdego odcinka dróg moczowych. Często przyczyną krwiomoczu są choroby kłębuszków nerkowych, kamica nerkowa, infekcje nerek i dróg moczowych oraz urazy.

Czasami przyczyną krwiomoczu są choroby ogólnoustrojowe (np. skazy krwotoczne) lub leczenie przeciwzakrzepowe, które powoduje nieprawidłowe krzepnięcie krwi. Infekcje, które łączą się z wysoka temperaturą również mogą powodować krwiomocz. Krew w moczu może pojawić się i znikać, nie należy lekceważyć tego objawu. W pierwszej kolejności powinno się wykonać USG jamy brzusznej, by wykluczyć raka nerek, moczowodu, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Każdy przypadek krwiomoczu powinien być traktowany poważnie, zwłaszcza u osób starszych i mężczyzn. W ich przypadku krwiomocz może oznaczać raka prostaty. Częściej jednak objawem raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu, częste parcie i oddawanie moczu wąskim strumieniem. Zdarza się jednak że krwiomocz nie jest powodowany żadną poważną chorobą. Sami jednak nie możemy zdiagnozować przyczyny, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*